همایش سراسری بلاکچین ایران با گردهمایی جامعه بلاکچین، شنبه شش مهر در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات شروع شد و تا یکشنبه هفت مهر ادامه دارد.

برگزارکنندگان این همایش آریا همراه سامانه، آزمایشگاه بلاکچین شریف، هلدینگ پتسا و شتاب دهنده دانشگاه شریف هستند و از جمله حامیان این همایش می‌توان به همراه اول و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

ضرورت توجه به فرهنگ و نحوه تفکر و آموزش ذی نفعان مختلف جامعه در حوزه کاربردهای بلاکچینی

در شروع این همایش دو روزه، دکتر اسمعیل ثنایی، مدیر عامل آریا همراه سامانه و عضو هیئت علمی برق دانشگاه شریف در مورد بلاکچین و نقش آن در تحول دیجیتالی صحبت کرد.

او گفت: ” بحث تحول دیجیتال زیر مجموعه‌های زیادی دارد که یکی از آنها اقتصاد دیجیتال است. شش مولفه هوش مصنوعی، بلاکچین، اینترنت اشیا، آنالیز اطلاعات، رایانش ابری و نسل پنجم اینترنت تا سال ۲۰۲۵ در اقتصاد دیجیتال و تولید ناخالص ملی (GDP) کشورها نقش بسزایی خواهند داشت.”

وی گفت فرهنگ و نحوه تفکر نیز موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و حوزه‌های مختلف جامعه باید آموزش داده شوند. مسئله دوم آماده‌سازی ذینفعان این حوزه از جمله دولت، بورس، فرابورس و هر نهاد دیگر است.

بحث دیگر ارائه بلاکچین به عنوان یک سرویس است که زیرساخت لازم را فراهم می‌کند و شرکت‌ها به راحتی می‌توانند از این بسترها استفاده کنند و دیگر نیازی نیست که خودشان همه کارها را از صفر شروع کنند.

او افزود باید همه تلاشمان را برای فراگیری بلاکچین در ایران انجام دهیم. او تلفیق بلاکچین و اینترنت اشیا، تلفیق بلاکچین و هوش مصنوعی و تلفیق بلاکچین و داده‌های بزرگ را ترندهای با اهمیتی معرفی کرد و خاطر نشان کرد که گروه‌های مختلف دانشجویی، استارت‌آپی، سازمان‌ها و … باید به آن توجه کنند.

در ادامه علی جهانی، دبیر علمی مدرسه تابستانه بلاکچین ایران و الکساندر چپرنوی، بنیان‌گذار پلتفرم بلاک‌چینی ERGO، به ترتیب در مورد “عصر جدید رمز دارایی” و “پول قراردادی” ارائه کردند.

در ادامه همایش پنلی با موضوع “بلاکچین؛ واقعیت یا توهم؟” با حضور آقایان محمدرضا فروزنده‌دوست، مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات، دکتر صادق الحسینی، تحلیل‌گر اقتصادی، ولی االله فاطمی، مدیر عامل شرکت ققنوس و حمزه قطبی‌نژاد، مدیرعامل توسعه کارآفرینی بهمن با مدیریت پنل سهیل نیکزاد برگزار شد.

در ابتدا آقای نیکزاد از هر یک اعضا خواست که دیدگاه خود را نسبت به وضعیت فعلی فناوری بلاک‌چین، وضعیت رگولاتوری و قانون گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله پرداخت و ماینینگ بگویند.

فروزنده دوست در پاسخ گفت:” بلاکچین کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون از جمله پزشکی، زنجیره تامین و موارد مختلف دارد. بلاکچین، واقعیت اساسی است که در کل جهان اتفاق می‌افتد و فناوری برهم‌زننده‌ای است که در تمام زندگی ما نفوذ خواهد کرد.”

او بلاکچین را موتور محرکه انقلاب صنعتی چهارم معرفی کرد و افزود که بلاکچین برای دولت شناخته شده است ولی همچنان نیاز به آموزش‌ها و جلسات بیشتری دارد.

او به رمزارز ملی هم اشاره کرد و گفت: “اینکه می‌گویند با رمزارز ملی می‌توان تحریم‌ها را دور زد توهمی بیش نیست و به شوخی گفت که با رمز ارز ملی نمی‌توان میدان انقلاب را هم دور زد. از رمزارزها تنها می‌توان برای معامله با کشورهای دوست و همسایه، تسهیل معامله و تضعیف دلار بهره برد.”

صادق الحسینی نیز در پاسخ به سوال اینگونه پاسخ داد: “این فناوری باعث افزایش امنیت و بهره‌وری کل می‌شود که به رشد اقتصادی کمک می‌کند. نه تنها در ایران بلکه در کل جهان رمزارزها، نظم و اقتدار دولت‌ها را با چالش مواجه کرده‌اند.”

در زمینه رمزارزها مشکل حاکمیتی داریم ولی هم‌اکنون افراد در زمینه استخراج در کشور می‌توانند فعالیت‌ کنند.

سیاستگذار از رمزارز و فرار مالیاتی نمی‌ترسد، مشکل اصلی ترس از خروج سرمایه است؛ زیرا می‌ترسند رمزارزها به ابزاری برای خروج سرمایه تبدیل شوند که برای حکومت قابل اندازه‌گیری و تفهیم نیستند. ایران در حوزه استخراج پتانسیل زیادی دارد و می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند و به بهشت استخراج تبدیل شود.

در ادامه قطبی‌نژاد افزود: “فناوری بلاکچین به شدت نوپا است و متاسفانه در ایران اکثرا در حوزه ماینینگ و تریدینگ مورد بررسی قرار می‌گیرد و به کاربردهای آن توجه زیادی نمی‌شود. اگر قرار باشد فعالیتی در زمینه رمزارزها صورت گیرد باید به اثربخشی کاربردها توجه کنیم و متناسب با شرایط و نیازها برنامه‌ریزی کنیم. در سال حدود ۱۰۰۰ طرح ارزیابی می‌شود ولی تعداد انگشت شماری از آنها هستند که نیاز را شناسایی کرده‌اند و متناسب با آن از بلاکچین استفاده کرده‌اند. باید پروژه‌ها به نحوی باشند که برای سرمایه‌گذارها جذاب باشند.

در ادامه فاطمی گفت: “باید اهمیت موضوع در اولویت قرار بگیرد. فناوری فقط ۱۰% ماجرا است و ۹۰% آن بحث اجرایی و فرهنگ‌سازی آن است. انتخاب بهترین و اثربخش‌ترین کاربرد و اثرساز کردن کاربرد موضوعات مهمی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین باید با کاربردهای ملموس شروع کنیم.”

سپس نیکزاد پرسش دیگری مبنی بر نگاه به آینده مطرح کرد و فاطمی این گونه پاسخ داد:” به نظر من در پنج سال آینده بیش از ۸۰% فعالیت‌های P2P در سیستم‌های غیرمتمرکز اتفاق خواهد افتاد و به راحتی توسط پلت‌فرم‌ها و فناوری بلاکچین به صورت کاملا مدیریت پذیر انجام می‌شود. این رشد نمایی خواهد بود در سه سال اول تست‌ها و نمونه‌های اولیه زیادی انجام خواهد گرفت و بعدا رشد سریعی خواهد داشت.”

در ادامه پنل نیکزاد از آقای فروزنده دوست پرسید که پلت‌فرم فعلی بودجه کشور و زیرساخت (زیرساخت‌های مالی یا غیرمالی) برنامه‌های سالانه چقدر آمادگی لازم برای ورود به حوزه این فناوری را دارد؟

او در پاسخ گفت:” حوزه کاری ما اغلب ارائه پیشنهادات در حوزه ماینینگ و موارد مشابه است. تا بتوانیم برای برنامه هفتم برنامه‌ریزی کنیم. انتظار داریم که فناوری بلاکچین در سال آینده در کنار چهار فناوری اینترنت اشیا، داده‌های بزرگ، ابر و ۵G که در سال ۹۸ به وزارت ارتباطات ابلاغ شد، قرار بگیرد.”

در موضوع بلاکچین در سطح دنیا، دو مشکل اولیه وجود دارد: سرمایه‌گذاری و قانون‌گذاری.

چشم انداز آینده بلاکچین، اقتصاد دیجیتال هوشمند پلت‌فرمی و سیستم قابل اعتماد است.

سپس نیکزاد از الحسینی در مورد توکنایز کردن پرسید و گفت توکنیاز کردن دارایی‌ها چه تاثیری دارد؟ آیا دولت باید در مورد پیدایش پول با سرعت و حجم و تعداد تراکنش‌های نامعلوم، نگرانی داشته باشد و در این مورد به فکر چاره اندیشی باشد؟

این بحث در مورد رمزارزها صادق بود، توکنایز کردن نه سرعت گردش پول را زیاد می‌کند و نه حجم پول را زیاد می‌کند. اتفاقا به اقتصاد هم کمک می‌کند چون که بیشتر در جریان تعاملات اقتصادی قرار می‌گیرد.

سپس نیکزاد از قطبی نژاد پرسید یک سرمایه‌گذار چه زمانی در یک پروژه بلاکچینی سرمایه‌گذاری می‌کند؟

ما به عنوان سرمایه‌گذار خطرپذیر، علاقه مند به رویکردهای بالا به پایین نیستیم. و رویکردهای پایین به بالا را دنبال می‌کنیم و به دنبال نیاز هستیم. تقلید کردن کاربردهای دیگر در سایر نقاط جهان اصلا جذاب نیست. به راه‌حل‌هایی که برای حل یک مسئله و نیاز واقعی طراحی شده باشد پول می دهیم.

در نهایت نیز فاطمی گفت:” در صورتی که ایده‌های بلاکچینی که داده می‌شود در پایین‌ترین سطح و نزدیک مردم، هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد به شدت مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.”