اپراتور مخابراتی ورایزون به دنبال استفاده از فناوری بلاکچین برای پشتیبانی از ایجاد سیم کارت‌های مجازی است.

این شرکت در ۱۰ سپتامبر پتنت US خود را ثبت کرد. این پتنت در مورد این است که چگونه سیم‌کارت‌های فیزیکی فعلی با معادل نرم‌افزاری –سیم‌کارت مجازی (vSIM)-  که با رمزنگاری مبتنی بر بلاکچین ایمن شده‌اند، جایگزین می‌شوند.

هر دستگاه موجود در شبکه موبایل یک حساب کاربری ایجاد می‌کند که برای ذخیره کردن یک یا تعداد بیشتری vSIM و انتخاب سرویس‌های شبکه مربوط به حساب کاربری به کار می‌رود.

سپس دستگاه موجود در شبکه یک ثبت بلاکچینی از گواهی‌ vSIM برای خدمات شبکه و شناسه جهانی مشترکین تلفن همراه (IMSI) –شماره‌ای که به طور منحصربفرد تمام کاربران شبکه تلفن همراه را شناسایی می‌کند-  ایجاد می‌کند. گواهی‌ vSIM سپس به حساب کاربری لینک می‌شود و می‌تواند بر روی دستگاه موبایل مشتری فعال شود.

نودهای شرکت‌کننده در “شبکه اجماع توزیع شده” لیستی از سوابق را حفظ می‌کنند که ورایزون آن را بلاکچین vSIM نامگذاری کرده است. بدین ترتیب با ذخیره تراکنش‌های دارای نشان زمانی در بلوک‌های رمزنگاری شده از دستکاری مخربان در امان خواهد بود. سوابق موجود در بلاکچین vSIM به منظور بهره‌وری و تضمین اینکه بلوک‌ها بدون تغییر بمانند، در ساختار درخت هش ذخیره می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که vSIM را می‌توان به هر یک از دستگاه‌های موبایل متعددی که به حساب کاربری کاربر لینک می‌شوند اختصاص داد و می‌توانند بین دستگاه‌ها منتقل ‌شوند. همچنین vSIM این قابلیت را دارد که به طور موقت به سایر کاربران نیز اختصاص داده ‌شود.

بر اساس آنچه که در پتنت نوشته شده بود: « در مرحله پیاده‌سازی، کاربران می‌توانند گواهی‌های‌ vSIM جدید را در یک حساب کاربری جدید بپذیرند و یا اینکه یک vSIM را بین دستگاه‌های مختلف متعلق به یک حساب کاربری منتقل کنند و یا اینکه گواهی vSIM را به کاربر دیگر تحویل می‌دهد.»

به نظر می‌رسد که یک شرکت می‌تواند تعدادی vSIM را خریداری کند، آنها را به کارمندان خود اختصاص دهید و بعداً آنها را به کارمندان دیگری که می‌خواهند از سیستم استفاده ‌کنند، واگذار کند.

ورایزون اخیرا ۱۵ میلیون دلار بودجه برای شرکت filament اختصاص داده است که این شرکت در حال کار بر روی سخت‌افزارهای بلاکچینی برای اینترنت اشیا است.